Knihy

Nové knihy - duben 2010

KVĚTINY HÁČKOVANÉ A PLETENÉ
Lesley Stanfieldová

S přírodou v rozpuku je na světě hned veseleji. Pro nás s šikovnýma rukama kteří to umíme s jehlicemi, háčkem a přízí, se nabízí možnost obklopit se poupaty, květy, lístky, a dokonce i ovocem a zeleninou nejen na jaře. Nápaditá příručka obsahuje rovnou stovku rostlinných motivů ke zdobení oděvů, dárků i módních doplňků. Aby levandule, sedmikrásky, břečťan, ředkvičky, mrkev, fíky či ostružiny vypadaly co nejpřirozeněji, autorka kombinuje různé techniky, a proto každý výtvor provázejí výčet nutných pomůcek, srozumitelně popsané detailní postupy, odkazy na stupeň náročnosti a pochopitelně také instruktážní nákresy a barevné snímky výsledků snažení. Přidala i tipy na konkrétní využití – od tašky na kolíčky až po zdobná držátka jmenovek.       
METAFORA, 128 stran, 299 Kč

 

BEROUNKA – ŘEKA BEZ PRAMENE
Václav Větvička, Jan Rendek

Když se spojí hluboké odborné znalosti a talent poeticky vyprávět o docela běžných věcech s pozorovacím talentem a schopností zvěčnit pomíjivou chvíli, výsledek slibuje silný zážitek. Tím spíš, pokud je vám blízká krajina kolem říčního toku, který naši předkové nazývali Míza. O tom, že učarovala řediteli pražské Botanické zahrady Václavu Větvičkovi a fotografu Janu Rendekovi není pochyb. Všímali si divukrásných přírodních scenérii v průběhu všech ročních období, pozůstatků pradávného osídlení, včetně jezů, mlýnů, mostů, hradů, zámků a kostelů. Součástí historických ohlédnutí jsou i pasáže o tom, jak některá místa ke svým jménům přišla, a důvody to bývaly až kuriózní. Vyprávění o současné podobě obou břehů Berounky pak zahrnuje rovněž zajímavosti o zdejší vegetaci.          
JAN VAŠUT, 147 stran, 499 Kč

 

MODERNÍ DŮM OD PODLAHY PO PŮDU
Kolektiv autorů

Byt se stává domovem díky těm, kteří v něm žijí. Aby jim v daném prostředí bylo dobře, je nezbytné, aby odpovídalo jejich vkusu a potřebám. Tato bohatě ilustrovaná publikace přináší nespočet nápadů, jak každou místnost účelně a přitom hezky zařídit, jakou zvolit malbu na stěny, které podlahové krytině dát přednost, co kde vylepšit nebo s minimem námahy, případně financí, poopravit. Užitečné jsou rovněž náměty na vybudování úložných prostor i vestavěných skříní. A pokud máte v úmyslu rozšířit obytnou část o podkroví nebo si okolí domu přímo říká o zvelebení, stačí jen nalistovat příslušné kapitoly. Kutilové a hospodyňky si vyloženě přijdou na své, protože inspirace jsou dovedeny do praktické roviny. Sympatické je, že se nabízejí různé varianty, jak dosáhnout kýžené představy.     
REBO PRODUCTIONS, 365 stran, 699 Kč

 

KALIGRAFIE, ILUMINACE
Janet Mehiganová, Mary Nobleová

Zejména středověké rukopisy jsou pastvou pro oči, neboť tvůrci se nesoustřeďovali pouze na obsah sdělení, nýbrž si dovedně pohrávali se samotnými literami. Vymýšleli další a další podoby písma, přidávali výtvarné symboly i ozdobné prvky. Autorská dvojice vychází ze starobylých i moderních technik písmomalířství, představuje charakteristiky deseti hlavních stylů, a především poskytuje návody, jak si tyto dovednosti osvojit, a to od prvního až k poslednímu tahu perem či štětcem. Stranou nezůstávají ani metody zlacení, leštění, vytváření plastických efektů i náměty pro experimentování s barvami, tvary a materiály. Závěrečnou část publikace tvoří galerie děl současných mistrů. Taková krasopisně vyvedená pozvánka se stylizovanými obrázky se rozhodně nemine účinkem.
METAFORA, 160 stran, 299 Kč