Renovace vany bez bourání

Pokud doma máme starou zašlou vanu, nemusíme s její renovací otálet jenom proto, že se nám nechce do bourání – v případě vany zazděné, nebo se nechceme zbavit cenného kousku po babičce – v případě vany litinové.

V obou případech máme několik možností, aby byl povrch vany opět hladký a krásně se leskl.


Snadno a rychle pomocí akrylátu
Při renovaci za použití plastu – akrylátu přicházejí do úvahy dva způsoby. Pokud je poškození vany lehčího charakteru, vystačíme s akrylátovým nástřikem. Nanáší se většinou v několika vrstvách (a to jak na vany plastové, tak ty plechové), následně se přebrousí a vyleští. Pozor však na jeho tloušťku! Levný a tenký akrylátový nátěr může po krátké době oprýskat.

Pokud vanu z akrylátu už máme, a to z dostatečně silné vrstvy, nemusíme ani nástřik provádět. Stačí, když nám ji odborník jen přebrousí a vyleští.

Máme-li však vanu už hodně poškozenou, nebo dokonce děravou, elegantním a rychlým řešením je renovace akrylátovou vložkou – typizovanou, případně vyrobenou na míru. Kvalitní akrylátová vložka je kompaktní celek z jednoho kusů včetně lemů obepínající původní vanu.

Menší úpravy zvládneme sami
Drobné škrábance nebo matná místa můžeme přeleštit i v domácích podmínkách. Nejprve se však musíme ujistit, že máme vanu z litého akrylátu (PMMA), protože levné sendvičové vany brousit nelze. Jemné škrábance můžeme přeleštit jen brusnou pastou (například Tempo na autolaky) a následně filcovým kotoučem na vrtačce. Hlubší vrypy nejprve přebrousíme pod vodou smirkovým papírem o zrnitosti 600 až 1400 (začneme hrubším a skončíme jemnějším). Dále opět brusnou pastou a nakonec filcem. Pozor – dno vany brousíme maximálně do hloubky 0,5 milimetru, v lemech vany si můžeme dovolit až do 3 milimetrů.

Nová vana za pár hodin
Metoda renovace typizovanými vložkami je vhodná pro plechové smaltované vany. Vložek pro tento způsob renovace van je celkem 24 typů. Tyto vanové vložky jsou vyrobeny z vysoce odolného a lesklého akrylátu o síle 0,5 centimetrů. Po demontáži odpadního a přepadního kroužku se do staré vany vlepí vložka, a to pomocí speciálního dvousložkového lepidla. Vložka se tak pevně spojí se starou vanou. Pokud je vana obezděna a obložena obkladem, provede se před montáží úprava vložky; pokud jde o vanu v bytovém jádře, úprava není nutná. Po nalepení se namontují nové nerezové kroužky a vana se po okraj naopustí vodou kvůli zatížení. Na závěr se utěsní kolem vložky sanitárním polymerem.
Renovace akrylátovými vanami na míru je vhodná pro všechny ostatní vany: litinové, plechové, akrylátové, atypické, dovozové a další (prostě ty, u nichž nelze provést renovaci typizovanou vložkou). Vany se vyrábějí pro každého zákazníka na míru podle staré vany - jsou z akrylátu o síle 0,5 centimetrů, nástřikem sklolaminátu zesíleného na 1 až 1,5 centimetru. Nová vana je po výměně starého sifonu za nový usazena na izolační polyuretanovou pěnu. Po utěsnění  polymerem se nechává také napuštěna vodou.

Výhody akrylátové vložky

Usazení vložky trvá tři až čtyři hodiny, po 24 hodinách od napuštění je možné vanu vypustit a začít opět používat. Dokonale hladký a vysoce lesklý povrch akrylátové vany se dobře ošetřuje, při koupání nestudí a působí protiskluzově. Kombinací s původní vanou se podstatně zvýší tepelně izolační vlastnosti a tím i úspora teplé vody. Firmy na vložky dávají většinou dva roky záruku, ale vložky by měly při správné instalaci a kvalitě akrylátu vydržet podstatně déle. Akrylátovou vložku pořídíme v průměru za pět až sedm tisíc korun.


Dvakrát měř
Nejdůležitějšími rozměry pro správnou identifikaci jsou celková délka vany a její hloubka. Plechové vany mívají standardní délku 150, 160 nebo 170 centimetrům. K celkové délce vany je potřeba počítat i tu část vany která je pod kachličkami nebo pod omítkou. Hloubka vany se měří vždy v průsečíku podélné a příčné osy. Dalším rozhodujícím činitelem je okraj: jsou vany s okrajem dolů nebo nahoru (bytová jádra).


Pozor na:

  • laciné odlitky z probarveného laminátu. Někdy jsou záměrně prezentovány jako akrylátové vložky. Poznat se dají podle podezřele široké škály barevných provedení
  • tloušťku akrylátu. Ta je zárukou dlouhé trvanlivosti vložky, její pevnosti a odolnosti. Měla by být minimálně 0,5 centimetru


Renovace keramickou barvou
Smalt je sice poměrně tvrdý materiál, ale zároveň je velmi křehký. Proto často dochází k jeho odlupování nebo otlučení při dopadu těžkých předmětů. Přijde-li nám nevhodné renovovat poctivou litinovou vanu se smaltovaným povrchem pomocí plastu, můžeme zvolit nástřik speciálním dvousložkovou keramickou barvou (takzvaný studený smalt). Oprava, která spočívá v zahlazení nerovností pomocí tmelu a následném nátěru/ nástřiku barvy, trvá dvě až tři hodiny a můžeme si vybrat z různých barevných odstínů. Nátěr je na dotek zaschlý po 24 hodinách, použít vanu ale můžeme až za další dva dny. Výrobci barev udávají životnost povrchu při vhodném zacházení 10 až 30 let. Nástřik nás vyjde na dva, dva a půl tisíce korun.


Zdroj: www.chadalik.cz, www.renovacevan.eu, www.renovacevan.kvalitne.cz
Foto: renovacevany.ic.cz, www.renoden.wz.cz

Publikováno: 20.2.2012 14:57:52
Kategorie: Byt
Rubrika: Renovace